czwartek, 27 sierpnia 2015

spokojna noc.


Jak Wam mijają ostatnie dni lata? Mam nadzieję, że Wasze wakacje są udane i zrealizowaliście wszystkie swoje letnie plany.

Dzisiaj pora na nową herbatę :)

Herbatka owocowo – ziołowa – spokojna noc.

Skład herbaty: jabłko, liść melisy – 23%, owoc porzeczki – 15%, owoc truskawki, skórka cytryny – 8%, owoc głogu, owoc maliny, szyszki chmielu

Produkcja: Polska

Producent: Natur – Vit

Bardzo ją lubię pić wieczorem, po całym dniu różnych smaków, gdyż jest ona delikatna i wyciszająca. Idealna na zakończenie dnia. Skład herbaty jest również bardzo dobry:

Melisa działa uspokajająco, kojąco i regenerująco na system nerwowy, przeciwdepresyjnie, a także wzmacnia serce. Wykazuje również działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit, znosi nadmierną fermentację, wzmacnia żołądek i pobudza trawienie. Stwierdzono również jej właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
Stosuje się ją jako środek uspakajający w chorobach układu nerwowego - w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, w wyczerpaniu nerwowym, w bezsenności. Melisa działa uspokajająco, kojąco i regenerująco na system nerwowy, przeciwdepresyjnie, a także wzmacnia serce. 
Wykazuje również działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit, znosi nadmierną fermentację, wzmacnia żołądek i pobudza trawienie. Stwierdzono również jej właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Stosuje się ją jako środek uspakajający w chorobach układu nerwowego - w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, w wyczerpaniu nerwowym, w bezsenności, w uczuciu niepokoju, w depresji, a także w nerwicy wegetatywnej, czyli w zaburzeniu funkcji narządów: serca, naczyń krwionośnych, żołądka, jelit i wątroby.
u niepokoju, w depresji, a także w nerwicy wegetatywnej, czyli w zaburzeniu funkcji narządów: serca, naczyń krwionośnych, żołądka, jelit i wątroby.

Owoc czarnej porzeczki zawiera dużo witamin - A, C, B1, B2, PP, B6 - i soli mineralnych, zwłaszcza wapnia, żelaza, boru i miedzi. Stosuje się go w nadciśnieniu, w chorobach reumatycznych, w stanach zapalnych jamy ustnej, w anginie oraz w kamicy moczowej i w biegunkach.

Szyszki chmielu stosuje się w chorobach układu nerwowego jako środek uspokajający przy trudnościach w zasypianiu, w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego, nadmiernej drażliwości, w zaburzeniach nerwowych okresu przekwitania. Również w przypadku przewlekłego nieżytu przewodu pokarmowego, w niedokwaśności, przy osłabieniu procesów trawienia, przy braku apetytu i odbijaniu, we wzdęciach, w nadmiernej fermentacji jelitowej.

Zachęcam Was do spróbowania tej herbaty, mam nadzieję, że będziecie z niej równie zadowoleni jak ja!

Buziaki,
Madzia


10 komentarzy:

  1. Uwielbiam takie herbaty :)

    Pozdrawiam ciepło
    Karolina

    OdpowiedzUsuń
  2. smakowe herbaty są najlepsze :) Pozdrawiam www.brenodella.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem ogromną miłośniczką herbat, w każdej postaci. Słowem: piłabym!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wobec tego zapraszam na mój facebook i konkurs :) miłego dnia :)

      Usuń
  4. uwielbiam herbatę mojej mamy, miesza kilka sypanych herbat i powstaje mega aromatyczna i mocna :)
    PorcelainDesire

    OdpowiedzUsuń